| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB2942V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 29.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB2942V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB2942V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 29.4k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB2942V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB2942V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB2942V is new and unused, you can buy ERA-8APB2942V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB2942V.
| 380LX822M050J452 | 8200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 40 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX822M050J452.pdf | |
| UCD1J100MCL1GS | 10µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCD1J100MCL1GS.pdf | |
| MAL214230479E3 | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214230479E3.pdf | |
| URS1V221MPD | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS1V221MPD.pdf | |
| 688SAK6R3M | 6800µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 100 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 688SAK6R3M.pdf | |
| UUG1A472MNQ1ZD | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UUG1A472MNQ1ZD.pdf | |
| LKG1J152MESYBK | 1500µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C | LKG1J152MESYBK.pdf | |
| MAL215752391E3 | 390µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 650 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215752391E3.pdf | |
| 400HXC330MEFCSN30X45 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 400HXC330MEFCSN30X45.pdf | |
| GA342QR7GF101KW01L | 100pF 250VAC Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric) 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm) | GA342QR7GF101KW01L.pdf | |
| GJM1555C1H4R3CB01D | 4.3pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GJM1555C1H4R3CB01D.pdf | |
| K222K15X7RF5TL2 | 2200pF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K222K15X7RF5TL2.pdf | |
| CGA2B2C0G1H101J050BD | 100pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CGA2B2C0G1H101J050BD.pdf | |
| C3225JB2E154M200AA | 0.15µF 250V Ceramic Capacitor JB 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C3225JB2E154M200AA.pdf | |
| CL05C2R5BB5NNNC | 2.5pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CL05C2R5BB5NNNC.pdf |