| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB363V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 36K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB363V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB363V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 36k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB363V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB363V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB363V is new and unused, you can buy ERA-8APB363V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB363V.
| UWX1C100MCL2GB | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UWX1C100MCL2GB.pdf | |
| EKMG500ETC101MHB5D | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG500ETC101MHB5D.pdf | |
| EKZN350ELL681MJ25S | 680µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKZN350ELL681MJ25S.pdf | |
| 200LEX8.2MEFC8X9 | 8.2µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 125°C | 200LEX8.2MEFC8X9.pdf | |
| B43310A5278M | 2700µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 68 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43310A5278M.pdf | |
| LNX2V123MSEH | 12000µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20000 Hrs @ 85°C | LNX2V123MSEH.pdf | |
| UWP1E3R3MCL1GB | 3.3µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | UWP1E3R3MCL1GB.pdf | |
| MALREKA00AA222JL0K | 22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 6.03 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00AA222JL0K.pdf | |
| 106TXK400M | 10µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 33.1573 Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | 106TXK400M.pdf | |
| 200CFX10MEFCT410X16 | 10µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 200CFX10MEFCT410X16.pdf | |
| MAL213659339E3 | 33µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | MAL213659339E3.pdf | |
| MAL216055152E3 | 1500µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 150°C | MAL216055152E3.pdf | |
| B43601A2337M60 | 330µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 290 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601A2337M60.pdf | |
| 400SAW100MEFC18X35 | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 400SAW100MEFC18X35.pdf | |
| 380LX221M350K012 | 220µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 750 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX221M350K012.pdf |