| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB3741V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB3741V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB3741V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3.74k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB3741V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB3741V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB3741V is new and unused, you can buy ERA-8APB3741V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB3741V.
| EEE-HA0J220AR | 22µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-HA0J220AR.pdf | |
| LGX2D331MELZ25 | 330µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGX2D331MELZ25.pdf | |
| EEV-HA2A3R3P | 3.3µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEV-HA2A3R3P.pdf | |
| LGU2D561MELA | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2D561MELA.pdf | |
| 860160578036 | 1800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 860160578036.pdf | |
| UBX2V6R8MPL1TD | 6.8µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C | UBX2V6R8MPL1TD.pdf | |
| MAL210217222E3 | 2200µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 55 mOhm 10000 Hrs @ 85°C | MAL210217222E3.pdf | |
| LGY1H222MELZ25 | 2200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGY1H222MELZ25.pdf | |
| UVY1HR47MDD | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY1HR47MDD.pdf | |
| ESMG500ETC1R0ME11D | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG500ETC1R0ME11D.pdf | |
| 50RX3033MT78X11.5 | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 130°C | 50RX3033MT78X11.5.pdf | |
| UKL2A100MPD1TA | 10µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL2A100MPD1TA.pdf | |
| 517D105M250AA6AE3 | 1µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 517D105M250AA6AE3.pdf | |
| 80ZLH100MEFCT78X20 | 100µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 80ZLH100MEFCT78X20.pdf | |
| MALREKV05DD168X00K | 6.8µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 46.8 Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKV05DD168X00K.pdf |