| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB393V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 39K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB393V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB393V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 39k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB393V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB393V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB393V is new and unused, you can buy ERA-8APB393V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB393V.
| UBX2G100MHL1TO | 10µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C | UBX2G100MHL1TO.pdf | |
| ECA-2GHG010I | 1µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ECA-2GHG010I.pdf | |
| EKZE350EMC561MJ25S | 560µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | EKZE350EMC561MJ25S.pdf | |
| 80ZLH560MEFCG412.5X40 | 560µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 80ZLH560MEFCG412.5X40.pdf | |
| 380LX681M080H012 | 680µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 390 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX681M080H012.pdf | |
| MAL214094225E3 | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C | MAL214094225E3.pdf | |
| B43504C2337M7 | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 390 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504C2337M7.pdf | |
| TVA1170 | 2000µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1170.pdf | |
| B41560A9229M3 | 22000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 6 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B41560A9229M3.pdf | |
| EET-ED2W221DA | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 603 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | EET-ED2W221DA.pdf | |
| UVZ1V100MDH | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1V100MDH.pdf | |
| CGA3E2NP01H182J080AA | 1800pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGA3E2NP01H182J080AA.pdf | |
| C1005X6S1C155K050BC | 1.5µF 16V Ceramic Capacitor X6S 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005X6S1C155K050BC.pdf | |
| C3225C0G2J562J160AA | 5600pF 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C3225C0G2J562J160AA.pdf | |
| VY2221K29Y5SG6TV7 | 220pF 440VAC Ceramic Capacitor Y5S Radial, Disc 0.295" Dia (7.50mm) | VY2221K29Y5SG6TV7.pdf |