| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB4121V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9990 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 4.12K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB4121V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB4121V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 4.12k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB4121V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB4121V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB4121V is new and unused, you can buy ERA-8APB4121V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB4121V.
| EEE-HAJ471UAP | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-HAJ471UAP.pdf | |
| UPS0J151MED1TD | 150µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS0J151MED1TD.pdf | |
| UCY2C391MHD | 390µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2C391MHD.pdf | |
| LNT1E684MSE | 680000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | LNT1E684MSE.pdf | |
| 16TGV820M12.5X13.5 | 820µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 92 mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 125°C | 16TGV820M12.5X13.5.pdf | |
| UPA0J152MPD6TD | 1500µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | UPA0J152MPD6TD.pdf | |
| 860080678021 | 680µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 860080678021.pdf | |
| 25MH547MEFCT56.3X5 | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 25MH547MEFCT56.3X5.pdf | |
| ULD2G3R9MPD | 3.9µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 15000 Hrs @ 105°C | ULD2G3R9MPD.pdf | |
| UUQ1A471MCL6GS | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UUQ1A471MCL6GS.pdf | |
| UES1H101MHM | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UES1H101MHM.pdf | |
| LKS1E682MESB | 6800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C | LKS1E682MESB.pdf | |
| 381LX101M450A012 | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.653A @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 381LX101M450A012.pdf | |
| B43601C9227M60 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 490 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601C9227M60.pdf | |
| 53D951H050GE9 | 950µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 53D951H050GE9.pdf |