| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB4422V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 10010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 44.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB4422V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB4422V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 44.2k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB4422V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB4422V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB4422V is new and unused, you can buy ERA-8APB4422V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB4422V.
| 250LEX6.8MEFC8X11.5 | 6.8µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C | 250LEX6.8MEFC8X11.5.pdf | |
| EKZM160ELL221MF11D | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | EKZM160ELL221MF11D.pdf | |
| UVZ2W3R3MPD1TD | 3.3µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2W3R3MPD1TD.pdf | |
| LNR1C155MSE | 1.5F 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNR1C155MSE.pdf | |
| EKZN500ELL151MJC5S | 150µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 9000 Hrs @ 105°C | EKZN500ELL151MJC5S.pdf | |
| EMVH250ADA331MJA0G | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 300 mOhm 2000 Hrs @ 125°C | EMVH250ADA331MJA0G.pdf | |
| MAL205778151E3 | 150µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 950 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205778151E3.pdf | |
| B43504E337M80 | 330µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 410 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504E337M80.pdf | |
| 380LX273M050A062 | 27000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 18 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | 380LX273M050A062.pdf | |
| 53D332F050GP7 | 3300µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 53D332F050GP7.pdf | |
| E36D160HPN474ME92M | 470000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 8.7 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D160HPN474ME92M.pdf | |
| UHE1C822MHT | 8200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHE1C822MHT.pdf | |
| CGA2B2C0G1H150J050BA | 15pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CGA2B2C0G1H150J050BA.pdf | |
| C2012JB1H104K085AA | 0.10µF 50V Ceramic Capacitor JB 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012JB1H104K085AA.pdf | |
| GRM188R71H563KA93D | 0.056µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM188R71H563KA93D.pdf |