| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB4870V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 487 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB4870V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB4870V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 487 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB4870V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB4870V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB4870V is new and unused, you can buy ERA-8APB4870V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB4870V.
| 381LX472M063A022 | 4700µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX472M063A022.pdf | |
| 10MH722MEFCTZ5X7 | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 10MH722MEFCTZ5X7.pdf | |
| ECE-A1VKS330Q | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A1VKS330Q.pdf | |
| UPM1E271MPD6 | 270µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1E271MPD6.pdf | |
| EKMQ250ELL102MJ16S | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ250ELL102MJ16S.pdf | |
| MALREKB00FE422DG0K | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 140 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00FE422DG0K.pdf | |
| MAL213654152E3 | 1500µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | MAL213654152E3.pdf | |
| UAQ2G330MHD6TN | 33µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UAQ2G330MHD6TN.pdf | |
| ESMG161ELL331MN30S | 330µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG161ELL331MN30S.pdf | |
| B43540A9397M7 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 160 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A9397M7.pdf | |
| B43511A9158M7 | 1500µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 60 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43511A9158M7.pdf | |
| B41044A4106M | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41044A4106M.pdf | |
| C1608X6S1A685K080AC | 6.8µF 10V Ceramic Capacitor X6S 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608X6S1A685K080AC.pdf | |
| RCE5C1H5R0C0M1H03A | 5pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm) | RCE5C1H5R0C0M1H03A.pdf | |
| GQM2195C2E560JB12D | 56pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GQM2195C2E560JB12D.pdf |