| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB4990V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 499 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB4990V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB4990V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 499 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB4990V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB4990V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB4990V is new and unused, you can buy ERA-8APB4990V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB4990V.
| UVZ2E220MHD | 22µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2E220MHD.pdf | |
| 860160573009 | 68µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 860160573009.pdf | |
| EEU-FC1H2R2H | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1H2R2H.pdf | |
| UST1A220MDD | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UST1A220MDD.pdf | |
| UVK2D331MHD | 330µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2D331MHD.pdf | |
| ULT2E8R2MNL1GS | 8.2µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 125°C | ULT2E8R2MNL1GS.pdf | |
| UKL1V6R8MDDANA | 6.8µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKL1V6R8MDDANA.pdf | |
| UKL1A221MPDANA | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKL1A221MPDANA.pdf | |
| MALREKE05DC347D00K | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 452 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKE05DC347D00K.pdf | |
| UPM1J121MHD6 | 120µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1J121MHD6.pdf | |
| 50ZLJ1000M12.5X35 | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 50ZLJ1000M12.5X35.pdf | |
| B43254B9686M | 68µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254B9686M.pdf | |
| 380LQ392M080J042 | 3900µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 85 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 380LQ392M080J042.pdf | |
| NLW50-25 | 50µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 5.3 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | NLW50-25.pdf | |
| 80D392P080MD2DE3 | 3900µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | 80D392P080MD2DE3.pdf |