| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB511V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 510 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB511V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB511V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 510 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB511V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB511V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB511V is new and unused, you can buy ERA-8APB511V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB511V.
| UCD1E331MNL1GS | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UCD1E331MNL1GS.pdf | |
| EEE-0JA330WAR | 33µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | EEE-0JA330WAR.pdf | |
| MALREKA00BA215LL0K | 15µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 7.08 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00BA215LL0K.pdf | |
| 350MXC100MEFCSN22X25 | 100µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 350MXC100MEFCSN22X25.pdf | |
| ESMH451VNN121MR25T | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.072 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH451VNN121MR25T.pdf | |
| 450USG180MEFCSN25X30 | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 450USG180MEFCSN25X30.pdf | |
| TVA1607-E3 | 15µF 350V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1607-E3.pdf | |
| 450VXG180MEFCSN30X30 | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | 450VXG180MEFCSN30X30.pdf | |
| 53D562G035HL6 | 5600µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 53D562G035HL6.pdf | |
| ECO-S2EP331BA | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 553 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECO-S2EP331BA.pdf | |
| UWX1HR47MCR1GB | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UWX1HR47MCR1GB.pdf | |
| EEU-EB1J4R7H | 4.7µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EEU-EB1J4R7H.pdf | |
| B41002A4227M | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | B41002A4227M.pdf | |
| C0805C271J5GACTU | 270pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C271J5GACTU.pdf | |
| GQM1885C1H100RB01D | 10pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GQM1885C1H100RB01D.pdf |