| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB512V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB512V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB512V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.1k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB512V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB512V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB512V is new and unused, you can buy ERA-8APB512V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB512V.
| MAL215099801E3 | 47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2500 Hrs @ 105°C | MAL215099801E3.pdf | |
| 400KXF47MEFCSN20X20 | 47µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 400KXF47MEFCSN20X20.pdf | |
| UVR0J101MDD6 | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR0J101MDD6.pdf | |
| AFK688M06P44T-F | 6800µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 35 mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C | AFK688M06P44T-F.pdf | |
| TE1129-E3 | 15µF 12V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TE1129-E3.pdf | |
| B43699A5226Q7 | 22µF 450V Aluminum Capacitors Axial, Can 3.8 Ohm @ 100Hz | B43699A5226Q7.pdf | |
| MAL214658821E3 | 820µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 125°C | MAL214658821E3.pdf | |
| 381LQ122M160K032 | SNAPMOUNTS | 381LQ122M160K032.pdf | |
| B43509A9687M000 | 680µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 130 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43509A9687M000.pdf | |
| 125143U030AB1B | ALUM-SCREW TERMINAL | 125143U030AB1B.pdf | |
| UVR1E471MPA | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1E471MPA.pdf | |
| MVA6.3VC102MJ10TP | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 580 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | MVA6.3VC102MJ10TP.pdf | |
| CC0603KRX7R9BB223 | 0.022µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CC0603KRX7R9BB223.pdf | |
| CL31A106MQHNNNE | 10µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CL31A106MQHNNNE.pdf | |
| 885012208033 | 0.33µF 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | 885012208033.pdf |