| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB5362V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 53.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB5362V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB5362V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 53.6k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB5362V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB5362V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB5362V is new and unused, you can buy ERA-8APB5362V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB5362V.
| LAQ2D821MELC30 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAQ2D821MELC30.pdf | |
| UKW0J332MPD1TD | 3300µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW0J332MPD1TD.pdf | |
| MAL214099811E3 | 100µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 125°C | MAL214099811E3.pdf | |
| 63MS73.3MEFCTZ5X7 | 3.3µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 63MS73.3MEFCTZ5X7.pdf | |
| 63ZL33MEFCT16.3X11 | 33µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 63ZL33MEFCT16.3X11.pdf | |
| ESMG500ELL330ME11D | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG500ELL330ME11D.pdf | |
| ECE-V1HA4R7SR | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | ECE-V1HA4R7SR.pdf | |
| 25MXC4700MEFCSN20X25 | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 25MXC4700MEFCSN20X25.pdf | |
| SLPX272M100E5P3 | 2700µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 98 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX272M100E5P3.pdf | |
| 380LQ152M180J452 | 1500µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 133 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 380LQ152M180J452.pdf | |
| EKMS401VSN561MA35S | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS401VSN561MA35S.pdf | |
| 53D152G035GE6 | 1500µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 53D152G035GE6.pdf | |
| E36D350HPN562TA41N | 5600µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D350HPN562TA41N.pdf | |
| 36DX113G050AF2A | 11000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36DX113G050AF2A.pdf | |
| 501R18W223KV4E | 0.022µF 500V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.125" L x 0.062" W (3.17mm x 1.57mm) | 501R18W223KV4E.pdf |