| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB5490V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 549 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB5490V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB5490V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 549 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB5490V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB5490V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB5490V is new and unused, you can buy ERA-8APB5490V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB5490V.
| 10PX2200MEFC10X16 | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 10PX2200MEFC10X16.pdf | |
| EEE-HB1E470AP | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEE-HB1E470AP.pdf | |
| UHW1H681MHD | 680µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHW1H681MHD.pdf | |
| SLP391M250C5P3 | 390µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 510 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | SLP391M250C5P3.pdf | |
| MAL209452221E3 | 220µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 460 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MAL209452221E3.pdf | |
| UPW1A331MPD1TD | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPW1A331MPD1TD.pdf | |
| UPM1A221MED | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM1A221MED.pdf | |
| EKY-350ETD681MJ30S | 680µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EKY-350ETD681MJ30S.pdf | |
| B41868W3568M | 5600µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 29 mOhm @ 10kHz 1000 Hrs @ 150°C | B41868W3568M.pdf | |
| TVA1412-E3 | 30µF 150V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1412-E3.pdf | |
| 500D106M400EH2A | 10µF 400V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D106M400EH2A.pdf | |
| 380LX122M160J052 | 1200µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 210 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | 380LX122M160J052.pdf | |
| B43508B2827M | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 140 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B2827M.pdf | |
| B43504D2827M60 | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 160 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504D2827M60.pdf | |
| TVAN1652 | 20µF 400V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVAN1652.pdf |