| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB5492V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 54.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB5492V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB5492V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 54.9k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB5492V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB5492V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB5492V is new and unused, you can buy ERA-8APB5492V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB5492V.
| 100YXH120MEFC12.5X20 | 120µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 100YXH120MEFC12.5X20.pdf | |
| MAL215097001E3 | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | MAL215097001E3.pdf | |
| EKZE630ETS681MM20S | 680µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EKZE630ETS681MM20S.pdf | |
| TVA1540 | 1µF 300V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1540.pdf | |
| B41252A398M | 3900µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B41252A398M.pdf | |
| 510D107M025CG3D | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 510D107M025CG3D.pdf | |
| UPH2W820MHD | 82µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPH2W820MHD.pdf | |
| MAL205918689E3 | 68µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 1.87 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 105°C | MAL205918689E3.pdf | |
| MAL212325331E3 | 330µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 1 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212325331E3.pdf | |
| E91F421VND122MBA0T | 1200µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 73 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | E91F421VND122MBA0T.pdf | |
| CGS143U063R4C | 14000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 19 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS143U063R4C.pdf | |
| MAL250036272E3 | 2700µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 49 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL250036272E3.pdf | |
| E36D351LPN512TEM9N | 5100µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D351LPN512TEM9N.pdf | |
| ECO-S2EB122EA | 1200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 166 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S2EB122EA.pdf | |
| C2012X5R1E475K125AB | 4.7µF 25V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012X5R1E475K125AB.pdf |