| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB5621V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 10010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.62K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB5621V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB5621V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.62k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB5621V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB5621V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB5621V is new and unused, you can buy ERA-8APB5621V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB5621V.
| UUG1V471MNQ1MS | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UUG1V471MNQ1MS.pdf | |
| B43252A5337M | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252A5337M.pdf | |
| AVE107M16X16T-F | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3.32 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVE107M16X16T-F.pdf | |
| MAL213470229E3 | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1500 Hrs @ 85°C | MAL213470229E3.pdf | |
| ECE-A0JN332UB | 3300µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECE-A0JN332UB.pdf | |
| WBR10-150A | 10µF 150V Aluminum Capacitors Axial, Can 31 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | WBR10-150A.pdf | |
| 3186GN302T450AHA2 | 3000µF 450V Aluminum Capacitors 1500 Hrs @ 85°C | 3186GN302T450AHA2.pdf | |
| CGH103T250X4L | 10000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20.4 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | CGH103T250X4L.pdf | |
| SMH10VN823M35X50T2 | 82000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 10 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SMH10VN823M35X50T2.pdf | |
| 50RX301MT78X11.5 | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 130°C | 50RX301MT78X11.5.pdf | |
| 500R07N330JV4T | 33pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | 500R07N330JV4T.pdf | |
| C0402C332K3RACTU | 3300pF 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C332K3RACTU.pdf | |
| C1608X7R1A225M080AC | 2.2µF 10V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608X7R1A225M080AC.pdf | |
| C0603JB1A104K030BC | 0.10µF 10V Ceramic Capacitor JB 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603JB1A104K030BC.pdf | |
| C330C154K1R5TA | 0.15µF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm) | C330C154K1R5TA.pdf |