| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB5761V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.76K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB5761V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB5761V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.76k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB5761V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB5761V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB5761V is new and unused, you can buy ERA-8APB5761V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB5761V.
| ESMQ401VSN121MP25S | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ401VSN121MP25S.pdf | |
| UPW1A682MHD | 6800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW1A682MHD.pdf | |
| EEU-FM1V471B | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FM1V471B.pdf | |
| 50ML6.8MEFCT55X5 | 6.8µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 50ML6.8MEFCT55X5.pdf | |
| AVS226M50D16B-F | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 10.6 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS226M50D16B-F.pdf | |
| B41888C4108M | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 50 mOhm @ 10kHz 7000 Hrs @ 105°C | B41888C4108M.pdf | |
| SXR221M063ST | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 480 mOhm @ 120Hz 4000 Hrs @ 105°C | SXR221M063ST.pdf | |
| B41858D3338M | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 38 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858D3338M.pdf | |
| 630D396M025BB2A | 39µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can | 630D396M025BB2A.pdf | |
| 380LX330M450H202 | 33µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 6.029 Ohm 3000 Hrs @ 85°C | 380LX330M450H202.pdf | |
| 688LMB063M2DH | ELECTROLYTIC | 688LMB063M2DH.pdf | |
| B43504E2397M62 | 390µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 330 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504E2397M62.pdf | |
| B43508E2397M60 | 390µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 300 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508E2397M60.pdf | |
| SLPX821M250C9P3 | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 243 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX821M250C9P3.pdf | |
| ELXM181VSN152MA40S | 1500µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | ELXM181VSN152MA40S.pdf |