| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB5902V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 59K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB5902V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB5902V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 59k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB5902V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB5902V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB5902V is new and unused, you can buy ERA-8APB5902V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB5902V.
| EGXL350ELL101MJC5S | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C | EGXL350ELL101MJC5S.pdf | |
| UKL2A0R1MDD1TD | 0.1µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL2A0R1MDD1TD.pdf | |
| UVK2A101MPD1TD | 100µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2A101MPD1TD.pdf | |
| USF1E100MDD1TE | 10µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | USF1E100MDD1TE.pdf | |
| 476CKH100M | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2.822 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 476CKH100M.pdf | |
| UEP1H3R3MDD | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UEP1H3R3MDD.pdf | |
| UTS1V100MDD1TE | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UTS1V100MDD1TE.pdf | |
| UCZ1H330MCL1GS | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 250 mOhm 3000 Hrs @ 125°C | UCZ1H330MCL1GS.pdf | |
| AEB475M2GK32B-F | 4.7µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 4000 Hrs @ 105°C | AEB475M2GK32B-F.pdf | |
| 63USC2200MEFCSN22X30 | 2200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 63USC2200MEFCSN22X30.pdf | |
| UKL0J103KHD | 10000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL0J103KHD.pdf | |
| UKL1E332KHD | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1E332KHD.pdf | |
| EMVA6R3GDA682MMH0S | 6800µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EMVA6R3GDA682MMH0S.pdf | |
| EKMM401VSN151MA20S | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM401VSN151MA20S.pdf | |
| EKMH100VSN563MA40T | 56000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 15 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH100VSN563MA40T.pdf |