| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB6040V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 604 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB6040V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB6040V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 604 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB6040V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB6040V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB6040V is new and unused, you can buy ERA-8APB6040V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB6040V.
| EEE-0JA220AR | 22µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EEE-0JA220AR.pdf | |
| EFL-6R3ELL101MF05D | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EFL-6R3ELL101MF05D.pdf | |
| ECA-2AM331 | 330µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-2AM331.pdf | |
| EKZE500ELL560MF11D | 56µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EKZE500ELL560MF11D.pdf | |
| UUX1E470MCL1GS | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUX1E470MCL1GS.pdf | |
| ELXY630ELL330MF15D | 33µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ELXY630ELL330MF15D.pdf | |
| SK2R2M100ST | 2.2µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 48.25 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | SK2R2M100ST.pdf | |
| ESMQ451ELL3R3MJC5S | 3.3µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ451ELL3R3MJC5S.pdf | |
| B43888P2476M | 47µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 7.1 Ohm @ 120Hz | B43888P2476M.pdf | |
| EMVY100GDA332MLH0S | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EMVY100GDA332MLH0S.pdf | |
| B43642A5826M000 | 82µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43642A5826M000.pdf | |
| EKMQ351ELL101MMN3S | 100µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ351ELL101MMN3S.pdf | |
| 757D128M035EK3O | 1200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 97 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | 757D128M035EK3O.pdf | |
| 380LX273M016K032 | 27000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 31 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX273M016K032.pdf | |
| B43508B5477M7 | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 260 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B5477M7.pdf |