| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB683V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 68K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB683V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB683V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 68k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB683V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB683V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB683V is new and unused, you can buy ERA-8APB683V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB683V.
| 860160373012 | 120µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 860160373012.pdf | |
| ESMR421VSN271MR25S | 270µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMR421VSN271MR25S.pdf | |
| LGN2D391MELY30 | 390µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2D391MELY30.pdf | |
| B41821A8567M | 560µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | B41821A8567M.pdf | |
| UVK2E101MHD | 100µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2E101MHD.pdf | |
| B43254B4107M | 100µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254B4107M.pdf | |
| TE1304.2-E3 | 15µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TE1304.2-E3.pdf | |
| 381LX331M315J452 | 330µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX331M315J452.pdf | |
| B43252C6107M | 100µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252C6107M.pdf | |
| B43601B5227M82 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 490 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601B5227M82.pdf | |
| B43508B5277M87 | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 460 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B5277M87.pdf | |
| B43544A5337M67 | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 300 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43544A5337M67.pdf | |
| MAL210412681E3 | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 197 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL210412681E3.pdf | |
| ECE-P2DP822HX | 8200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 26 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECE-P2DP822HX.pdf | |
| SMG450VB121M25DLL | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2.763 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | SMG450VB121M25DLL.pdf |