| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB8061V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 8.06K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB8061V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB8061V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 8.06k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB8061V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB8061V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB8061V is new and unused, you can buy ERA-8APB8061V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB8061V.
| EEU-ED2D101S | 100µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-ED2D101S.pdf | |
| EKZN100ELL331MF11D | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EKZN100ELL331MF11D.pdf | |
| UPS2F2R2MPD | 2.2µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS2F2R2MPD.pdf | |
| 500D108M025FH2 | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D108M025FH2.pdf | |
| 380LX681M180K022 | 680µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 293 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | 380LX681M180K022.pdf | |
| LGY2Z821MELA | 820µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | LGY2Z821MELA.pdf | |
| 500D108M050GK5A | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D108M050GK5A.pdf | |
| M39018/04-2124M | ALUM-SCREW TERMINAL | M39018/04-2124M.pdf | |
| CGS832T300X5C | 8300µF 300V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 22 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS832T300X5C.pdf | |
| KMH10VN473M30X45T2 | 47000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 18 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | KMH10VN473M30X45T2.pdf | |
| CC1206JKNPOCBN470 | 47pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CC1206JKNPOCBN470.pdf | |
| VJ1812A102JXCAT | 1000pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | VJ1812A102JXCAT.pdf | |
| C3216X6S1E475K085AB | 4.7µF 25V Ceramic Capacitor X6S 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216X6S1E475K085AB.pdf | |
| GRM033R71C181KA01D | 180pF 16V Ceramic Capacitor X7R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM033R71C181KA01D.pdf | |
| ECJ-0EF1E332Z | 3300pF 25V Ceramic Capacitor Y5V (F) 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | ECJ-0EF1E332Z.pdf |