| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB8252V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 10010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 82.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB8252V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB8252V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 82.5k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB8252V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB8252V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB8252V is new and unused, you can buy ERA-8APB8252V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB8252V.
| UCL1C471MNL1GS | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCL1C471MNL1GS.pdf | |
| LGY1V562MELB25 | 5600µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGY1V562MELB25.pdf | |
| ESMG451ELL220ML25S | 22µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG451ELL220ML25S.pdf | |
| 63TXW680MEFC10X50 | 680µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 63TXW680MEFC10X50.pdf | |
| 16YXH680MEFCTA8X20 | 680µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 16YXH680MEFCTA8X20.pdf | |
| ESMG160ETD102MJ16S | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG160ETD102MJ16S.pdf | |
| 477BPS016M | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 776 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 477BPS016M.pdf | |
| UCS2W6R8MPD | 6.8µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UCS2W6R8MPD.pdf | |
| 35YXG1200MEFC16X20 | 1200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 35YXG1200MEFC16X20.pdf | |
| 450BXC15MEFCG412.5X20 | 15µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 450BXC15MEFCG412.5X20.pdf | |
| MALSECV00AG333DARK | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 800 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALSECV00AG333DARK.pdf | |
| MAL213665682E3 | 6800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | MAL213665682E3.pdf | |
| B43504B9107M7 | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 880 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504B9107M7.pdf | |
| B43504A9826M82 | 82µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 1.07 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A9826M82.pdf | |
| MAL215618152E3 | 1500µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 128 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215618152E3.pdf |