| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB9090V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 909 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB9090V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB9090V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 909 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB9090V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB9090V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB9090V is new and unused, you can buy ERA-8APB9090V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB9090V.
| EEE-FC1C221P | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-FC1C221P.pdf | |
| 860020272006 | 120µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860020272006.pdf | |
| UCX1H102MNQ1MS | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 50 mOhm 2000 Hrs @ 135°C | UCX1H102MNQ1MS.pdf | |
| ECE-A1EN4R7U | 4.7µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECE-A1EN4R7U.pdf | |
| 6.3MS7220MEFCTZ6.3X7 | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 6.3MS7220MEFCTZ6.3X7.pdf | |
| UKZ1H330MPM | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UKZ1H330MPM.pdf | |
| EKYA350ELL821MJ25S | 820µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EKYA350ELL821MJ25S.pdf | |
| MALREKE05DD322H00K | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 603 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKE05DD322H00K.pdf | |
| MALREKE00FE415DG0K | 1500µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 159 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKE00FE415DG0K.pdf | |
| UUQ0J102MCL1GS | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UUQ0J102MCL1GS.pdf | |
| EEU-TA1A472S | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | EEU-TA1A472S.pdf | |
| B43851A4107M | 100µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 3.3 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43851A4107M.pdf | |
| 80D123P025MC2DE3 | 12000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | 80D123P025MC2DE3.pdf | |
| E37F421CPN272MD92M | 2700µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 34 mOhm 5000 Hrs @ 85°C | E37F421CPN272MD92M.pdf | |
| ECO-S2DP182EX | 1800µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 120 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECO-S2DP182EX.pdf |