| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB9761V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 9.76K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB9761V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB9761V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 9.76k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB9761V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB9761V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB9761V is new and unused, you can buy ERA-8APB9761V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB9761V.
| UPW1H181MPD | 180µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPW1H181MPD.pdf | |
| UCZ1V470MCL1GS | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 200 mOhm 3000 Hrs @ 125°C | UCZ1V470MCL1GS.pdf | |
| EEU-FR1H821SB | 820µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-FR1H821SB.pdf | |
| LNR1C684MSE | 680000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNR1C684MSE.pdf | |
| UBX1C471MHL1TO | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C | UBX1C471MHL1TO.pdf | |
| UST0J101MDD | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UST0J101MDD.pdf | |
| USL0J220MDD | 22µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | USL0J220MDD.pdf | |
| UHE1A102MPD1TD | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHE1A102MPD1TD.pdf | |
| MAL203636101E3 | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL203636101E3.pdf | |
| EKMQ201ELL101ML25S | 100µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ201ELL101ML25S.pdf | |
| 338LBB063M2BE | 3300µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 75.36 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 338LBB063M2BE.pdf | |
| E81D401VSN391MR50T | CAP ALUM 390UF 400V RADIAL | E81D401VSN391MR50T.pdf | |
| B43305C5187M87 | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 750 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305C5187M87.pdf | |
| B43504G2108M80 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 140 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504G2108M80.pdf | |
| MALIEYN07AD547C02K | 47000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 21 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07AD547C02K.pdf |