| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB1071V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.07K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB1071V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB1071V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.07k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB1071V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB1071V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB1071V is new and unused, you can buy ERA-8ARB1071V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB1071V.
| EEU-FC1J470 | 47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1J470.pdf | |
| 860160674018 | 68µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 860160674018.pdf | |
| 860160374024 | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 860160374024.pdf | |
| UVR2F4R7MPD1TD | 4.7µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2F4R7MPD1TD.pdf | |
| B43699A5156Q9 | 15µF 450V Aluminum Capacitors Axial, Can 5.5 Ohm @ 100Hz | B43699A5156Q9.pdf | |
| SLPX151M420C3P3 | 150µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.33 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX151M420C3P3.pdf | |
| B43305C9277M62 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 500 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305C9277M62.pdf | |
| 277LMB400M2ED | ELECTROLYTIC | 277LMB400M2ED.pdf | |
| B41554E5159Q | 15000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 24 mOhm @ 100Hz 2500 Hrs @ 125°C | B41554E5159Q.pdf | |
| HVMLS331M200EK1A | 330µF 200V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 426 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS331M200EK1A.pdf | |
| C0805C154K5RACTU | 0.15µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C154K5RACTU.pdf | |
| C1220X5R1A474M085AC | 0.47µF 10V Ceramic Capacitor X5R 0508 (1220 Metric) 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | C1220X5R1A474M085AC.pdf | |
| GRM1555C1H5R9CA01D | 5.9pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1555C1H5R9CA01D.pdf | |
| GRM1885C2A151FA01J | 150pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1885C2A151FA01J.pdf | |
| GRM21BC81H475KE11K | 4.7µF 50V Ceramic Capacitor X6S 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRM21BC81H475KE11K.pdf |