| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB1072V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 10.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB1072V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB1072V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 10.7k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB1072V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB1072V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB1072V is new and unused, you can buy ERA-8ARB1072V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB1072V.
| 381LX821M400A062 | 820µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX821M400A062.pdf | |
| UPB1H4R7MDD1TD | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPB1H4R7MDD1TD.pdf | |
| UFW1V331MPD | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1V331MPD.pdf | |
| USR0J331MDD1TD | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USR0J331MDD1TD.pdf | |
| 10ZL4700MEFCG412.5X35 | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 10ZL4700MEFCG412.5X35.pdf | |
| EKXJ221ELL101MJ45S | 100µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ221ELL101MJ45S.pdf | |
| MALREKB05JS247X00K | 47µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 5.64 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB05JS247X00K.pdf | |
| SN102M016ST | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 230 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | SN102M016ST.pdf | |
| MAL209356181E3 | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 830 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MAL209356181E3.pdf | |
| B43601A2337M80 | 330µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 290 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601A2337M80.pdf | |
| 381LR221M420A022 | 220µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 603 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 381LR221M420A022.pdf | |
| E36D500HPN683MCA5M | 68000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 7.1 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D500HPN683MCA5M.pdf | |
| CG2251U100V4C | 2250µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 36 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CG2251U100V4C.pdf | |
| MAL212310228E3 | 2.2µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 30 Ohm 20000 Hrs @ 125°C | MAL212310228E3.pdf | |
| C1210C226K3RAC7800 | 22µF 25V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C1210C226K3RAC7800.pdf |