| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB112V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB112V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB112V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.1k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB112V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB112V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB112V is new and unused, you can buy ERA-8ARB112V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB112V.
| ELXY350ELL152MK40S | 1500µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | ELXY350ELL152MK40S.pdf | |
| 381LX153M035K452 | 15000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX153M035K452.pdf | |
| 381LQ821M250K032 | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 202 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ821M250K032.pdf | |
| UKW1J330MED1TD | 33µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW1J330MED1TD.pdf | |
| 382LX152M450B082VS | 1500µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 3000 Hrs @ 85°C | 382LX152M450B082VS.pdf | |
| ECO-S1EA223EA | 22000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 25 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S1EA223EA.pdf | |
| 861111485023 | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 861111485023.pdf | |
| 10MS568MEFCTZ6.3X5 | 68µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 10MS568MEFCTZ6.3X5.pdf | |
| UFW1A101MDD | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1A101MDD.pdf | |
| B41890A5478M | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 22 mOhm @ 10kHz 15000 Hrs @ 105°C | B41890A5478M.pdf | |
| B43511A9567M87 | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 160 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43511A9567M87.pdf | |
| ECO-S2EB102EA | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 199 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S2EB102EA.pdf | |
| B43564B9228M | 2200µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 72 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43564B9228M.pdf | |
| CC0402JRNPO9BN391 | 390pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CC0402JRNPO9BN391.pdf | |
| CGJ2B2C0G1H680J050BA | 68pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CGJ2B2C0G1H680J050BA.pdf |