| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB1181V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.18K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB1181V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB1181V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.18k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB1181V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB1181V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB1181V is new and unused, you can buy ERA-8ARB1181V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB1181V.
| UWG1V4R7MCL1GB | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWG1V4R7MCL1GB.pdf | |
| LNT1V103MSE | 10000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | LNT1V103MSE.pdf | |
| 16MH747MEFCTZ6.3X7 | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 16MH747MEFCTZ6.3X7.pdf | |
| EKMQ250ETS472ML25S | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ250ETS472ML25S.pdf | |
| MAL214696276E3 | 2700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C | MAL214696276E3.pdf | |
| B41505A8158M2 | 1500µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 100 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B41505A8158M2.pdf | |
| MAL212025102E3 | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 77 mOhm 8000 Hrs @ 125°C | MAL212025102E3.pdf | |
| UUJ2E680MRQ1ZD | 68µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUJ2E680MRQ1ZD.pdf | |
| ESMH500VSN472MR25T | 4700µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 71 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH500VSN472MR25T.pdf | |
| B43501G2108M67 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 100 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501G2108M67.pdf | |
| B43254A5397M | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254A5397M.pdf | |
| 380LQ272M180K052 | 2700µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 86 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 380LQ272M180K052.pdf | |
| LPX102M250H7P3 | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 199 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | LPX102M250H7P3.pdf | |
| E36D101LPN183TDA5N | 18000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D101LPN183TDA5N.pdf | |
| MVK6.3VC331MH10TP | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2.009 Ohm 2000 Hrs @ 105°C | MVK6.3VC331MH10TP.pdf |