| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB1242V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 12.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB1242V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB1242V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 12.4k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB1242V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB1242V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB1242V is new and unused, you can buy ERA-8ARB1242V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB1242V.
| PEH534VCD3220M2 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 460 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C | PEH534VCD3220M2.pdf | |
| LGN2Z222MELB50 | 2200µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2Z222MELB50.pdf | |
| 35YXG3900MEFC18X40 | 3900µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 35YXG3900MEFC18X40.pdf | |
| UUX2G1R8MNL1GS | 1.8µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | UUX2G1R8MNL1GS.pdf | |
| 50MH710MEFC6.3X7 | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 50MH710MEFC6.3X7.pdf | |
| 106AXZ050M | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 19.894 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 106AXZ050M.pdf | |
| MALREKA00PB122PL0K | 2.2µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 121 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00PB122PL0K.pdf | |
| 450PK4.7MEFC10X12.5 | 4.7µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 450PK4.7MEFC10X12.5.pdf | |
| MALREKB05DC368D00K | 680µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 390 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB05DC368D00K.pdf | |
| MAL214264472E3 | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214264472E3.pdf | |
| SLPX562M025A1P3 | 5600µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 107 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | SLPX562M025A1P3.pdf | |
| B43501A3107M7 | 100µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 660 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A3107M7.pdf | |
| ESMH401VNN101MR20T | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.486 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH401VNN101MR20T.pdf | |
| B43540B9187M60 | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 330 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B9187M60.pdf | |
| MALIEYN07BV522D02K | 22000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 28 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07BV522D02K.pdf |