| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB1371V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.37K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB1371V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB1371V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.37k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB1371V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB1371V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB1371V is new and unused, you can buy ERA-8ARB1371V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB1371V.
| UVZ2G100MHD | 10µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2G100MHD.pdf | |
| EEE-1HAR47AR | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EEE-1HAR47AR.pdf | |
| ELXZ250ELL222MK35S | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | ELXZ250ELL222MK35S.pdf | |
| MAL214256221E3 | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214256221E3.pdf | |
| MALREKB05AA222J00K | 22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 6.03 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | MALREKB05AA222J00K.pdf | |
| 400AX4.7MT78X9 | 4.7µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 400AX4.7MT78X9.pdf | |
| EEU-FM0J122LB | 1200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | EEU-FM0J122LB.pdf | |
| EKYA250ELL102MJ20S | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EKYA250ELL102MJ20S.pdf | |
| MAL213828151E3 | 150µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 730 mOhm @ 100kHz 10000 Hrs @ 105°C | MAL213828151E3.pdf | |
| MAL215050472E3 | 4700µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | MAL215050472E3.pdf | |
| E36D350LPN273TC67N | 27000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D350LPN273TC67N.pdf | |
| MAL250054332E3 | 3300µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 33 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL250054332E3.pdf | |
| MLS193M5R0EK0D | 19000µF 5V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 76 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | MLS193M5R0EK0D.pdf | |
| KMG63VB102M16X25LL | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 166 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | KMG63VB102M16X25LL.pdf | |
| TCG101T150J1L | 100µF 150V Aluminum Capacitors Axial, Can 696 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | TCG101T150J1L.pdf |