| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB1401V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB1401V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB1401V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.4k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB1401V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB1401V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB1401V is new and unused, you can buy ERA-8ARB1401V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB1401V.
| UCY2H470MHD | 47µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2H470MHD.pdf | |
| UVR2F010MED1TD | 1µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2F010MED1TD.pdf | |
| 35MS7100MEFCT78X7 | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 35MS7100MEFCT78X7.pdf | |
| ELXV630ETD470MH12D | 47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | ELXV630ETD470MH12D.pdf | |
| ULT2E180MNL1GS | 18µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 125°C | ULT2E180MNL1GS.pdf | |
| B43231A5127M | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B43231A5127M.pdf | |
| B43252B9107M | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252B9107M.pdf | |
| B43508B2397M | 390µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 300 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B2397M.pdf | |
| B43508E2337M | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 350 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508E2337M.pdf | |
| B43508E2567M7 | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 210 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508E2567M7.pdf | |
| B43455A478M | 4700µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 10000 Hrs @ 85°C | B43455A478M.pdf | |
| GRM188R72A223KAC4D | 0.022µF 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM188R72A223KAC4D.pdf | |
| CC0201KRX7R8BB471 | 470pF 25V Ceramic Capacitor X7R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CC0201KRX7R8BB471.pdf | |
| CL32A475KLULNNE | 4.7µF 35V Ceramic Capacitor X5R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | CL32A475KLULNNE.pdf | |
| CDR35BX104BKWSAT | 0.10µF 100V Ceramic Capacitor BX 1825 (4564 Metric) 0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm) | CDR35BX104BKWSAT.pdf |