| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB1402V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9985 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 14K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB1402V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB1402V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 14k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB1402V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB1402V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB1402V is new and unused, you can buy ERA-8ARB1402V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB1402V.
| TVX1J472MDD | 4700µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TVX1J472MDD.pdf | |
| 16TLV3300M18X16.5 | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | 16TLV3300M18X16.5.pdf | |
| SLP332M025A1P3 | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 181 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | SLP332M025A1P3.pdf | |
| 860040475006 | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 860040475006.pdf | |
| UWD1E471MCL1GS | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UWD1E471MCL1GS.pdf | |
| ECE-A0JKS330I | 33µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A0JKS330I.pdf | |
| EKZE6R3ETD272MJ25S | 2700µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can | EKZE6R3ETD272MJ25S.pdf | |
| MAL215982681E3 | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 350 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215982681E3.pdf | |
| LPX182M200H4P3 | 1800µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 111 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | LPX182M200H4P3.pdf | |
| CGH901T500V3L | 900µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 272 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | CGH901T500V3L.pdf | |
| EEV-FK1E101P | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEV-FK1E101P.pdf | |
| UVR2C470MHA | 47µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2C470MHA.pdf | |
| URU2E680MRD | 68µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URU2E680MRD.pdf | |
| B41851A6106M7 | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 20 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | B41851A6106M7.pdf | |
| GJM1555C1H4R3BB01D | 4.3pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GJM1555C1H4R3BB01D.pdf |