| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB1471V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.47K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB1471V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB1471V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.47k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB1471V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB1471V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB1471V is new and unused, you can buy ERA-8ARB1471V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB1471V.
| UVZ1E4R7MDD | 4.7µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1E4R7MDD.pdf | |
| SEK470M050ST | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3.39 Ohm 2000 Hrs @ 105°C | SEK470M050ST.pdf | |
| ESMG351ELL470ML25S | 47µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG351ELL470ML25S.pdf | |
| MALREKA00BA333DM0K | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 800 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00BA333DM0K.pdf | |
| ULD2G2R7MPD | 2.7µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 15000 Hrs @ 105°C | ULD2G2R7MPD.pdf | |
| MAL214650152E3 | 1500µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 125°C | MAL214650152E3.pdf | |
| B43252B9127M | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252B9127M.pdf | |
| EKMH350VSN103MR35S | 10000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 41 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH350VSN103MR35S.pdf | |
| 220VXG390MEFCSN25X25 | 390µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | 220VXG390MEFCSN25X25.pdf | |
| 381LX561M350A452 | 560µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX561M350A452.pdf | |
| 672D277H075FV5J | 270µF 75V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D277H075FV5J.pdf | |
| MAL210658333E3 | 33000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 8 mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C | MAL210658333E3.pdf | |
| E36D451HPN822MEM9M | 8200µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D451HPN822MEM9M.pdf | |
| AHD474M50B12T | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 424 Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | AHD474M50B12T.pdf | |
| AHD476M25E16B | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 6.3 Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | AHD476M25E16B.pdf |