| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB1581V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.58K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB1581V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB1581V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.58k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB1581V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB1581V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB1581V is new and unused, you can buy ERA-8ARB1581V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB1581V.
| LNY2V332MSEG | 3300µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | LNY2V332MSEG.pdf | |
| EMZK6R3ADA101ME61G | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EMZK6R3ADA101ME61G.pdf | |
| ELXZ160EMC272ML20S | 2700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | ELXZ160EMC272ML20S.pdf | |
| SLPX391M220A5P3 | 390µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 510 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX391M220A5P3.pdf | |
| 16YXH6800MEFC16X40 | 6800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 16YXH6800MEFC16X40.pdf | |
| EGPD800ELL621MM20H | 620µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 44 mOhm 2000 Hrs @ 135°C | EGPD800ELL621MM20H.pdf | |
| B43305G2687M87 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 190 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305G2687M87.pdf | |
| MVE6.3VC152MJ10TP | 1500µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 497 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | MVE6.3VC152MJ10TP.pdf | |
| UMJ1C220MDL | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UMJ1C220MDL.pdf | |
| EEU-FC2A1R0H | 1µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can | EEU-FC2A1R0H.pdf | |
| CL10B332KB8NNNC | 3300pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CL10B332KB8NNNC.pdf | |
| 250R05L0R2AV4T | 0.20pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | 250R05L0R2AV4T.pdf | |
| C0805C223J5RACTU | 0.022µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C223J5RACTU.pdf | |
| CGB3B1X6S0G475M055AC | 4.7µF 4V Ceramic Capacitor X6S 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGB3B1X6S0G475M055AC.pdf | |
| CEU3E2X7R2A102M080AE | 1000pF 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CEU3E2X7R2A102M080AE.pdf |