| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB162V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB162V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB162V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.6k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB162V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB162V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB162V is new and unused, you can buy ERA-8ARB162V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB162V.
| ESMG630ELL222MN35S | 2200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG630ELL222MN35S.pdf | |
| UCA2G470MHD | 47µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCA2G470MHD.pdf | |
| UPM1J560MPD6 | 56µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1J560MPD6.pdf | |
| EMVH630ADA470MJA0G | 47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 500 mOhm 2000 Hrs @ 125°C | EMVH630ADA470MJA0G.pdf | |
| EKMG350ETD102MK20S | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG350ETD102MK20S.pdf | |
| 337LMH250M2BD | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 753.58 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 337LMH250M2BD.pdf | |
| MALIEYN07LC456H02K | 5600µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 65 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07LC456H02K.pdf | |
| LGJ2F101MELB15 | 100µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGJ2F101MELB15.pdf | |
| 250MXG390MEFCSN20X40 | 390µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 250MXG390MEFCSN20X40.pdf | |
| MAL209332182E3 | 1800µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 110 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MAL209332182E3.pdf | |
| LGY2E681MELB | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | LGY2E681MELB.pdf | |
| MAL210617682E3 | 6800µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 42 mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C | MAL210617682E3.pdf | |
| E36D501CSN103MFM9M | 10000µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D501CSN103MFM9M.pdf | |
| ECO-S1KA821AA | 820µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 222 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S1KA821AA.pdf | |
| GRM155R61A394KE15D | 0.39µF 10V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM155R61A394KE15D.pdf |