| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB1652V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 16.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB1652V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB1652V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 16.5k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB1652V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB1652V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB1652V is new and unused, you can buy ERA-8ARB1652V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB1652V.
| EEE-HD0J102AP | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEE-HD0J102AP.pdf | |
| LGU1H272MELA | 2700µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU1H272MELA.pdf | |
| EEE-TK1A222AM | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 80 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEE-TK1A222AM.pdf | |
| MAL202137221E3 | 220µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 800 mOhm 2500 Hrs @ 85°C | MAL202137221E3.pdf | |
| UPS1J102MHD | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPS1J102MHD.pdf | |
| UVK2G010MED1TA | 1µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2G010MED1TA.pdf | |
| USP1E330MDD | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USP1E330MDD.pdf | |
| SXR151M016ST | 150µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.42 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SXR151M016ST.pdf | |
| UEP1E331MHD | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UEP1E331MHD.pdf | |
| MAL213837339E3 | 33µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 5.3 Ohm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C | MAL213837339E3.pdf | |
| SH471M100ST | 470µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 280 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | SH471M100ST.pdf | |
| SLPX271M400C7P3 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 737 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX271M400C7P3.pdf | |
| LPX471M350E4P3 | 470µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 423 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | LPX471M350E4P3.pdf | |
| EEV-FK1E221P | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEV-FK1E221P.pdf | |
| CC0201MRX5R5BB224 | 0.22µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CC0201MRX5R5BB224.pdf |