| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB1691V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.69K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB1691V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB1691V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.69k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB1691V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB1691V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB1691V is new and unused, you can buy ERA-8ARB1691V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB1691V.
| 35PX1000MEFC10X20 | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 35PX1000MEFC10X20.pdf | |
| UPS1H470MED | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS1H470MED.pdf | |
| ECA-1AM102 | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-1AM102.pdf | |
| LGG2D122MELC25 | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGG2D122MELC25.pdf | |
| UBY1H112MHL | 1100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 37 mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 135°C | UBY1H112MHL.pdf | |
| ESMG160ETD101ME11D | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG160ETD101ME11D.pdf | |
| 160YXF6.8KEFCTA8X11.5 | 6.8µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 160YXF6.8KEFCTA8X11.5.pdf | |
| MAL201363471E3 | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL201363471E3.pdf | |
| UUG2W100MNQ6MS | 10µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UUG2W100MNQ6MS.pdf | |
| B43501A1227M82 | 220µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 530 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A1227M82.pdf | |
| 381LQ223M016H452 | 22000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 34 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ223M016H452.pdf | |
| 350VXS820MEFCSN35X50 | 820µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | 350VXS820MEFCSN35X50.pdf | |
| CL21C121JDCNNNC | 120pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CL21C121JDCNNNC.pdf | |
| C1206C395K4RACTU | 3.9µF 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206C395K4RACTU.pdf | |
| CC1206KKX7RCBB332 | 3300pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CC1206KKX7RCBB332.pdf |