| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB1741V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB1741V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB1741V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.74k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB1741V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB1741V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB1741V is new and unused, you can buy ERA-8ARB1741V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB1741V.
| 860160674016 | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 860160674016.pdf | |
| UCX1V561MNS1MS | 560µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 70 mOhm 2000 Hrs @ 135°C | UCX1V561MNS1MS.pdf | |
| EEU-ED2G100B | 10µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EEU-ED2G100B.pdf | |
| 400MXG180MEFCSN22X35 | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 400MXG180MEFCSN22X35.pdf | |
| 336PUM035M | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 6.029 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 336PUM035M.pdf | |
| MALREKA00DC268LG0K | 68µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.56 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00DC268LG0K.pdf | |
| URS0J222MHD | 2200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS0J222MHD.pdf | |
| LAO-100V681MS24PX#B | 680µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C | LAO-100V681MS24PX#B.pdf | |
| SEK470M400ST | 47µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 5.65 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | SEK470M400ST.pdf | |
| SLPX181M420A7P3 | 180µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.11 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX181M420A7P3.pdf | |
| B43504E107M80 | 100µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.35 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504E107M80.pdf | |
| EMVH100GDA472MMN0S | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 58 mOhm 5000 Hrs @ 125°C | EMVH100GDA472MMN0S.pdf | |
| B43305C2108M | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 130 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305C2108M.pdf | |
| 567LMB400M2EG | ELECTROLYTIC | 567LMB400M2EG.pdf | |
| MAL210658332E3 | 3300µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 40 mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C | MAL210658332E3.pdf |