| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB1782V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 17.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB1782V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB1782V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 17.8k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB1782V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB1782V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB1782V is new and unused, you can buy ERA-8ARB1782V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB1782V.
| UVR1H100MDD | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1H100MDD.pdf | |
| UUD1A681MNL1GS | 680µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUD1A681MNL1GS.pdf | |
| LGX2W121MELZ35 | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGX2W121MELZ35.pdf | |
| EEE-TK1A472AM | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 75 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEE-TK1A472AM.pdf | |
| AHA106M35B12T-F | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 26.5 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AHA106M35B12T-F.pdf | |
| UPA1V271MPD1TA | 270µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPA1V271MPD1TA.pdf | |
| UVK1A332MHD | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK1A332MHD.pdf | |
| AEB475M2WL32B-F | 4.7µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | AEB475M2WL32B-F.pdf | |
| MAL213217331E3 | 330µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 430 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL213217331E3.pdf | |
| 250USG470MEFCSN25X25 | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 250USG470MEFCSN25X25.pdf | |
| B43504C9227M7 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 400 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504C9227M7.pdf | |
| 400MXC470MEFCSN35X40 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 400MXC470MEFCSN35X40.pdf | |
| HVMLS331M250EA0C | 330µF 250V Aluminum Capacitors FlatPack 399 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS331M250EA0C.pdf | |
| UVZ2E2R2MEH | 2.2µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2E2R2MEH.pdf | |
| B41043A7476M | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B41043A7476M.pdf |