| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB182V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB182V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB182V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.8k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB182V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB182V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB182V is new and unused, you can buy ERA-8ARB182V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB182V.
| EXV106M025A9BAA | 10µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | EXV106M025A9BAA.pdf | |
| 500C103T050AC2B | 10000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 33 mOhm 5000 Hrs @ 95°C | 500C103T050AC2B.pdf | |
| LGN2C331MELY25 | 330µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2C331MELY25.pdf | |
| UCW1E331MNL1GS | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 7000 Hrs @ 105°C | UCW1E331MNL1GS.pdf | |
| USW1H0R1MDD1TP | 0.1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | USW1H0R1MDD1TP.pdf | |
| 25YXF33MEFCT15X11 | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 25YXF33MEFCT15X11.pdf | |
| 10YXH220MEFC6.3X11 | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 10YXH220MEFC6.3X11.pdf | |
| UVK2C101MHD | 100µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2C101MHD.pdf | |
| 400BXW27MEFC12.5X20 | 27µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 400BXW27MEFC12.5X20.pdf | |
| MAL203834682E3 | 6800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL203834682E3.pdf | |
| ELBG350EC5252AM20S | 2500µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELBG350EC5252AM20S.pdf | |
| MALREKA00JL515CG0K | 15000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 50 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00JL515CG0K.pdf | |
| 381LQ271M350J032 | 270µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 740 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ271M350J032.pdf | |
| SLP391M315H3P3 | 390µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 851 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP391M315H3P3.pdf | |
| 381LQ331M250J012 | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 502 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ331M250J012.pdf |