| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB1872V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 18.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB1872V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB1872V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 18.7k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB1872V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB1872V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB1872V is new and unused, you can buy ERA-8ARB1872V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB1872V.
| ECA-1EM331 | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-1EM331.pdf | |
| UVP1C101MPD1TD | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVP1C101MPD1TD.pdf | |
| UVP1V4R7MDD1TD | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVP1V4R7MDD1TD.pdf | |
| UWZ1E151MCL1GS | 150µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWZ1E151MCL1GS.pdf | |
| MAL209758109E6 | 10µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1500 Hrs @ 85°C | MAL209758109E6.pdf | |
| 450WXA33MEFC18X25 | 33µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 450WXA33MEFC18X25.pdf | |
| MALREKB05KL515C00K | 15000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 50 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB05KL515C00K.pdf | |
| 672D567H020DS5C | 560µF 20V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D567H020DS5C.pdf | |
| B43305A5337M60 | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 410 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A5337M60.pdf | |
| MAL210432153E3 | 15000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 12 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL210432153E3.pdf | |
| EEV-HA1E330WR | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEV-HA1E330WR.pdf | |
| 160R07X104KV4T | 0.10µF 16V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | 160R07X104KV4T.pdf | |
| VJ0805A102JXBBC31 | 1000pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805A102JXBBC31.pdf | |
| FK26X7R1H155K | 1.5µF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) | FK26X7R1H155K.pdf | |
| CL21B473KBCNNND | 0.047µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CL21B473KBCNNND.pdf |