| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB1962V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 19.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB1962V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB1962V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 19.6k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB1962V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB1962V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB1962V is new and unused, you can buy ERA-8ARB1962V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB1962V.
| EEU-FC1V680 | 68µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1V680.pdf | |
| 860010372004 | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 860010372004.pdf | |
| ECA-1HHG101BJ | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | ECA-1HHG101BJ.pdf | |
| USP1E220MDD1TE | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USP1E220MDD1TE.pdf | |
| EMLA250ADA101MF80G | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | EMLA250ADA101MF80G.pdf | |
| SN470M025ST | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 4.23 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | SN470M025ST.pdf | |
| SEK330M350ST | 33µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 8.04 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | SEK330M350ST.pdf | |
| MAL215099616E3 | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 10000 Hrs @ 105°C | MAL215099616E3.pdf | |
| EKMH251VNN221MQ25T | 220µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 753 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH251VNN221MQ25T.pdf | |
| B43508C9227M2 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 560 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508C9227M2.pdf | |
| B43501A5477M67 | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 280 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A5477M67.pdf | |
| M39018/06-0140M | ALUM-SCREW TERMINAL | M39018/06-0140M.pdf | |
| ECE-P2GA122HA | 1200µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 152 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | ECE-P2GA122HA.pdf | |
| C3225JB1E106K250AA | 10µF 25V Ceramic Capacitor JB 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C3225JB1E106K250AA.pdf | |
| 800B1R2BT500XT | 1.2pF 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1111 (2828 Metric) 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm) | 800B1R2BT500XT.pdf |