| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB2051V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.05K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB2051V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB2051V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.05k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB2051V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB2051V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB2051V is new and unused, you can buy ERA-8ARB2051V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB2051V.
| 400MXK560MEFCSN30X40 | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 400MXK560MEFCSN30X40.pdf | |
| EEU-TP1V271B | 270µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 130 mOhm 3000 Hrs @ 125°C | EEU-TP1V271B.pdf | |
| 25ZLG33MEFC6.3X7 | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 25ZLG33MEFC6.3X7.pdf | |
| 16TWL100KEFC6.3X11 | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 16TWL100KEFC6.3X11.pdf | |
| EKMQ100ELL471MF11D | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMQ100ELL471MF11D.pdf | |
| AVS106M50D16T-F | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 19.9 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS106M50D16T-F.pdf | |
| MAL214060221E3 | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C | MAL214060221E3.pdf | |
| SEK682M010ST | 6800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 70 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | SEK682M010ST.pdf | |
| EKMH800VSN332MQ50S | 3300µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 75 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH800VSN332MQ50S.pdf | |
| 380LX182M180A042 | 1800µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 111 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | 380LX182M180A042.pdf | |
| MAL205854223E3 | 22000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 31 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL205854223E3.pdf | |
| MALIEYH07CA427L02K | 2700µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 107 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALIEYH07CA427L02K.pdf | |
| GRM32ER61A476KE20K | 47µF 10V Ceramic Capacitor X5R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | GRM32ER61A476KE20K.pdf | |
| GRM033C80J104KE84D | 0.10µF 6.3V Ceramic Capacitor X6S 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM033C80J104KE84D.pdf | |
| GRM0335C2A1R0CA01D | 1pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM0335C2A1R0CA01D.pdf |