| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB2261V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.26K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB2261V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB2261V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.26k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB2261V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB2261V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB2261V is new and unused, you can buy ERA-8ARB2261V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB2261V.
| EEU-FR1A152B | 1500µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EEU-FR1A152B.pdf | |
| 860160672008 | 8.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 860160672008.pdf | |
| UCS2V470MHD1TN | 47µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UCS2V470MHD1TN.pdf | |
| LGU2A122MELB | 1200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2A122MELB.pdf | |
| UPA1C471MPD1TD | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | UPA1C471MPD1TD.pdf | |
| UPW1C222MHD1TO | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UPW1C222MHD1TO.pdf | |
| SLP151M315C1P3 | 150µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.212 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP151M315C1P3.pdf | |
| 511D337M100ER4D | 330µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 444 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | 511D337M100ER4D.pdf | |
| MAL250026102E3 | 1000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 125 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL250026102E3.pdf | |
| UPW1J181MPH | 180µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPW1J181MPH.pdf | |
| C315C101K2R5TA | 100pF 200V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm) | C315C101K2R5TA.pdf | |
| C0402C0G1C120K020BC | 12pF 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | C0402C0G1C120K020BC.pdf | |
| C2012CH2E102J085AA | 1000pF 250V Ceramic Capacitor CH 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012CH2E102J085AA.pdf | |
| C2012CH2A222J085AA | 2200pF 100V Ceramic Capacitor CH 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012CH2A222J085AA.pdf | |
| C1608JB1C684M080AA | 0.68µF 16V Ceramic Capacitor JB 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608JB1C684M080AA.pdf |