| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB2371V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.37K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB2371V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB2371V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.37k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB2371V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB2371V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB2371V is new and unused, you can buy ERA-8ARB2371V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB2371V.
| UVR0J102MPD | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR0J102MPD.pdf | |
| B41868W6227M | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 142 mOhm @ 10kHz 1000 Hrs @ 150°C | B41868W6227M.pdf | |
| UBT2G470MHD | 47µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | UBT2G470MHD.pdf | |
| 50ZL22MEFCTA5X11 | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 50ZL22MEFCTA5X11.pdf | |
| ECA-1EHG331B | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | ECA-1EHG331B.pdf | |
| ESMG451EMC2R2MJC5S | 2.2µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG451EMC2R2MJC5S.pdf | |
| MAL211929689E3 | 68µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.9 Ohm @ 100Hz 8000 Hrs @ 125°C | MAL211929689E3.pdf | |
| MAL205848152E3 | 1500µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 115 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 105°C | MAL205848152E3.pdf | |
| B43501B5157M62 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 880 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501B5157M62.pdf | |
| 420MXG270MEFCSN30X30 | 270µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 420MXG270MEFCSN30X30.pdf | |
| B41605B8568M2 | 5600µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 13 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41605B8568M2.pdf | |
| MAL215759391E3 | 390µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 470 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL215759391E3.pdf | |
| 53D103G025JL6 | 10000µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 53D103G025JL6.pdf | |
| EET-HC2S181CA | 180µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.103 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2S181CA.pdf | |
| MVK25VC33RMF55TP | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 8.036 Ohm 1000 Hrs @ 105°C | MVK25VC33RMF55TP.pdf |