| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB2372V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 23.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB2372V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB2372V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 23.7k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB2372V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB2372V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB2372V is new and unused, you can buy ERA-8ARB2372V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB2372V.
| UPS2A220MPD1TA | 22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS2A220MPD1TA.pdf | |
| 25YXG1000MEFC10X28 | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 25YXG1000MEFC10X28.pdf | |
| 109CKE010MQW | 10000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 61.3 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 109CKE010MQW.pdf | |
| B43697A5106Q9 | 10µF 450V Aluminum Capacitors Axial, Can 11 Ohm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43697A5106Q9.pdf | |
| B43254A1337M | 330µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254A1337M.pdf | |
| MAL214665682E3 | 6800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 125°C | MAL214665682E3.pdf | |
| 381LQ151M400H022 | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.216 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ151M400H022.pdf | |
| B43501B5157M82 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 880 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501B5157M82.pdf | |
| 101C402T250CJ2B | ALUM-SCREW TERMINAL | 101C402T250CJ2B.pdf | |
| KMH63VN222M25X30T2 | 2200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 113 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | KMH63VN222M25X30T2.pdf | |
| MVH35VC22RMF60TP | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3.3 Ohm 1000 Hrs @ 125°C | MVH35VC22RMF60TP.pdf | |
| SMG16VB103M18X35LL | 10000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 63 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SMG16VB103M18X35LL.pdf | |
| C350C224KDR5TA | 0.22µF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R Radial 0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm) | C350C224KDR5TA.pdf | |
| GRM0335C1H121JA01D | 120pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM0335C1H121JA01D.pdf | |
| GCM21BC71A475KA73L | 4.7µF 10V Ceramic Capacitor X7S 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GCM21BC71A475KA73L.pdf |