| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB2431V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.43K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB2431V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB2431V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.43k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB2431V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB2431V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB2431V is new and unused, you can buy ERA-8ARB2431V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB2431V.
| UVY2W4R7MPD1TD | 4.7µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2W4R7MPD1TD.pdf | |
| EEE-HBC221UAP | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEE-HBC221UAP.pdf | |
| 860160578030 | 820µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 860160578030.pdf | |
| 381LX563M016A452 | 56000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX563M016A452.pdf | |
| EEE-1VA470WAP | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | EEE-1VA470WAP.pdf | |
| UPJ1H270MED | 27µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ1H270MED.pdf | |
| 336BPA050M | 33µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 7.033 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 336BPA050M.pdf | |
| 380LX681M200J032 | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 270 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX681M200J032.pdf | |
| SLPX471M385E9P3 | 470µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 423 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX471M385E9P3.pdf | |
| MAL205625153E3 | 15000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 34 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205625153E3.pdf | |
| EKMH630VSS682MR50T | 6800µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 37 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH630VSS682MR50T.pdf | |
| 678D257H050DM5J | 250µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can | 678D257H050DM5J.pdf | |
| B43540E2158M67 | 1500µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 50 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540E2158M67.pdf | |
| B43510A3128M | 1200µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 60 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510A3128M.pdf | |
| LXY16VB681M10X20LL | 680µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | LXY16VB681M10X20LL.pdf |