| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB2741V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB2741V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB2741V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.74k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB2741V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB2741V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB2741V is new and unused, you can buy ERA-8ARB2741V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB2741V.
| UPS2ER47MED | 0.47µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS2ER47MED.pdf | |
| 35YXH56MEFCT16.3X11 | 56µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 35YXH56MEFCT16.3X11.pdf | |
| ELXZ100ELL681MH15D | 680µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | ELXZ100ELL681MH15D.pdf | |
| UMF1V100MDD | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UMF1V100MDD.pdf | |
| B43858C2476M | 47µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B43858C2476M.pdf | |
| MALSECV00AH368EARK | 680µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 310 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALSECV00AH368EARK.pdf | |
| 187LMH400MZBE | ELECTROLYTIC | 187LMH400MZBE.pdf | |
| 477LBB160M2BD | 470µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 352.74 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 477LBB160M2BD.pdf | |
| 200SXC390MEFCSN30X25 | 390µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 200SXC390MEFCSN30X25.pdf | |
| EKMQ251VSN561MP45S | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ251VSN561MP45S.pdf | |
| MAL205841682E3 | 6800µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 38 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL205841682E3.pdf | |
| B43584B5108M | 1000µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 93 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43584B5108M.pdf | |
| MAL210226152E3 | 1500µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 88 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210226152E3.pdf | |
| F180J336MCC | 33µF 6.3V Aluminum Capacitors Nonstandard SMD 60 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | F180J336MCC.pdf | |
| URU1A222MHD | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URU1A222MHD.pdf |