| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB2742V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 10010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 27.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB2742V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB2742V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 27.4k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB2742V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB2742V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB2742V is new and unused, you can buy ERA-8ARB2742V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB2742V.
| EEU-EE2G101 | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-EE2G101.pdf | |
| EEE-HD1H330P | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEE-HD1H330P.pdf | |
| EEU-FC1V821 | 820µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1V821.pdf | |
| UWZ1V220MCL1GB | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWZ1V220MCL1GB.pdf | |
| UZT0J220MCL1GB | 22µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UZT0J220MCL1GB.pdf | |
| ECO-S1JA681BA | 680µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 414 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S1JA681BA.pdf | |
| UKA1C470MDD | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UKA1C470MDD.pdf | |
| MALREKB00BA147ML0K | 4.7µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 42.33 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | MALREKB00BA147ML0K.pdf | |
| 336CKE160MLQ | 33µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 7.536 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 336CKE160MLQ.pdf | |
| ULT2D120MNL1GS | 12µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 125°C | ULT2D120MNL1GS.pdf | |
| 511D566M100CG4D | 56µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 511D566M100CG4D.pdf | |
| TVAN1304.1 | 10µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVAN1304.1.pdf | |
| 672D157F015CG4I | 150µF 15V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D157F015CG4I.pdf | |
| B43540C9337M62 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 190 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540C9337M62.pdf | |
| CGS102T500W3C | 1000µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 101 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS102T500W3C.pdf |