| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB2941V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.94K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB2941V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB2941V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.94k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB2941V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB2941V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB2941V is new and unused, you can buy ERA-8ARB2941V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB2941V.
| UFW1J100MDD1TD | 10µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1J100MDD1TD.pdf | |
| EMVA630ARA331MKG5S | 330µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EMVA630ARA331MKG5S.pdf | |
| EET-UQ2W221BA | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 904 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2W221BA.pdf | |
| UPJ1V470MED1TA | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ1V470MED1TA.pdf | |
| UMF1C150MDD1TE | 15µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UMF1C150MDD1TE.pdf | |
| MALSECL00AD310DARK | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 440 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | MALSECL00AD310DARK.pdf | |
| EMLF350ADA100MF73G | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 10000 Hrs @ 105°C | EMLF350ADA100MF73G.pdf | |
| EKXJ351ELL270MJ30S | 27µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ351ELL270MJ30S.pdf | |
| UBW1C331MPD | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 135°C | UBW1C331MPD.pdf | |
| 35YXH2700MEFC18X31.5 | 2700µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 35YXH2700MEFC18X31.5.pdf | |
| ESMH101VSN272MR35T | 2700µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH101VSN272MR35T.pdf | |
| B43644B9227M002 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 400 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43644B9227M002.pdf | |
| B43305C2687M67 | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 190 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305C2687M67.pdf | |
| B43540B2827M | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 100 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B2827M.pdf | |
| MAL205015332E3 | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Solder Lug 75 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL205015332E3.pdf |