| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB2942V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 29.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB2942V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB2942V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 29.4k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB2942V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB2942V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB2942V is new and unused, you can buy ERA-8ARB2942V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB2942V.
| UPW1J101MPD6TD | 100µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPW1J101MPD6TD.pdf | |
| UWF1V470MCL1GS | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWF1V470MCL1GS.pdf | |
| EEU-FC1C182S | 1800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1C182S.pdf | |
| EKZN250ELL122MJ25S | 1200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKZN250ELL122MJ25S.pdf | |
| UPW2F101MRD6 | 100µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW2F101MRD6.pdf | |
| UVR2G330MHD | 33µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2G330MHD.pdf | |
| MAL214259108E3 | 1µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214259108E3.pdf | |
| URZ1H0R1MDD1TA | 0.1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ1H0R1MDD1TA.pdf | |
| UMW1V3R3MDD | 3.3µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UMW1V3R3MDD.pdf | |
| UVK1H101MPD | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK1H101MPD.pdf | |
| UVK2A680MPD | 68µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2A680MPD.pdf | |
| UPA1C272MHD | 2700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPA1C272MHD.pdf | |
| MAL213664332E3 | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | MAL213664332E3.pdf | |
| 450KXW68MEFC14.5X40 | 68µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 450KXW68MEFC14.5X40.pdf | |
| 380LQ331M400J042 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 603 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 380LQ331M400J042.pdf |