| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB3091V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 10010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3.09K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB3091V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB3091V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3.09k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB3091V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB3091V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB3091V is new and unused, you can buy ERA-8ARB3091V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB3091V.
| 380LX682M025J012 | 6800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 78 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX682M025J012.pdf | |
| 861011483005 | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | 861011483005.pdf | |
| 860010274015 | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 860010274015.pdf | |
| UWG1C681MNL1GS | 680µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWG1C681MNL1GS.pdf | |
| 50MH53.3MEFCTZ4X5 | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 50MH53.3MEFCTZ4X5.pdf | |
| USR0J331MDD1TD | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USR0J331MDD1TD.pdf | |
| USP1E220MDD1TE | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USP1E220MDD1TE.pdf | |
| 50NSKV4.7M6.3X5.5 | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | 50NSKV4.7M6.3X5.5.pdf | |
| B41895B7228M | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 27 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 125°C | B41895B7228M.pdf | |
| EEU-TA1V102 | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | EEU-TA1V102.pdf | |
| 381LX680M450K012 | 68µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3.901 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 381LX680M450K012.pdf | |
| EKMM201VNN122MR45S | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In | EKMM201VNN122MR45S.pdf | |
| 35MXC18000MEFCSN35X35 | 18000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 35MXC18000MEFCSN35X35.pdf | |
| 450VXG330MEFCSN30X45 | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | 450VXG330MEFCSN30X45.pdf | |
| B43508A2228M82 | 2200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 55 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A2228M82.pdf |